Blog

آموزش کامل دانلود و نصب اولیه ی ایزابل بر روی سرور مجازی – قسمت دوم

توسط راهکار های سیسکو, سخت افزار ویپدر 27 فوریه 2018

اهمیت نصب بهینه سرور ایزابل Issabel IP PBX چیست ؟

عدم بهینه سازی سرور ایزابل بر روی سخت افزار مناسب بسیار مشکل ساز خواهد بود . عدم وجود منابع کافی سخت افزاری باعث ایجاد وقفه های بسیار کوتاه و گاه طولانی در کار کرد سرور ایزابل IP PBX  خواهد شد . این وقفه ها بر کارکرد کاربران داخل مجموعه تاثیر منفی خواهد گزاشت. پرش صدا ، اختلال در کیفیت صدا و یا عدم ارتباط بهینه و آنی داخلی ها فقط نمونه ای از پیامد های سخت افزار ناکافی می باشد  . دقت کنیم آنچه اهمیت دارد ، وجود اختلال در کارایی سیستم نیست. آنچه که در ایجا مورد بحث و تاکید است ، زمانبر بودن عیب یابی چنین مواردی در مجموعه های بزرگ است.

Issabel-logo-vnet

Issabel-logo-vnet

مقدار منابع سخت افزاری برای کارکرد بهینه سیستم ، چقدر باید باشد ؟

RAM :

دقت کنیم میزان حافظه رم دستگاه بر پایه نه تعداد کاربر بلکه بر اساس تماس همزمان محاسبه میشود .  در حالت کلی برای تماس همزمان مقدار حافظه رم در نظر گرفته می شود . این حالت بصورت تجربی  و پیشنهاد توسعه دهندگان ایزابل ، 1 گیگابایت برای هر 25 تماس همزمان میباشد .

CPU :

مقدار پردازنده بر اساس تماس همزمان محاسبه می شود . این مقدار ، برای تماس های همزمان مقدار ثابتی نیست . در حالت کلی ، این مقدار عبارت است از دو هسته پردازنده با سرعت پردازش بالای 2.5 گیگاهرتزبرای حداکثر پنجاه تماس همزمان. بدیهی است این عدد برای شرایط خاص ، مانند نوع سخت افزار و همچنین کدینگ مورد استفاده ، متفاوت است. برای همین ، بهتر است در محیط های شبکه های رایانه ای LAN از کدینگ ی ساده تر استفاده کنیم. این کار باعث خواهد شد در جریان کدینگ و دیکدینگ صدا ، بار محاسباتی کمتری بر پردازنده ی مرکزی وارد شود .

HDD :

شاید تصور بر این باشد که ، هارد دیسک تاثیر چندانی بر کارکرد کل سیستم تلفنی تحت شبکه ویپ ندارد . چراکه IP PBX  ما یعنی ایزابل بعد از فراخوانی در رم مستقر میشود . بر همین اساس تماس های برقرار شده در این سطح سخت افزار تبادل میشوند . تا اینجا درست است  . موضوضع زمانی اهمیت پیدا میکند ، که برای کابران داخلی و یا بیرونی عمل ضبط مکالمه انجام گیرد. در این حالت بار ترافیکی بسیار زیادی بر روی پردازنده و همچنین هارد دیسک ، وارد میشود . برای رفع این مشکلی اکیدا توصیه میشود که از هارد دیسک های SSD NVME  استفاده گردد . این کارد باعث افزایش چشمگیر زمان IOPS  هارد دیسک خواهد شد .

ابر سیستم های تلفنی تحت شبکه ویپ VOIP

ابر سیستم های تلفنی تحت شبکه ویپ VOIP

خب سخت افزار کافی تهیه شد ، قدم بعدی چیست ؟

فرض کنیم سخت افزار کافی برای ماشین مجازی و یا سرور فیزیکی در دسترس است . در این حالت براحتی میتوان سرور ایزابل Issabel IP PBX  را روی آن نصب و پیکر بندی کرد .امروزه تقریبا کمتر سازمانی یافت میشود ، که زیرساخت مجازی سازی سرور نداشته باشد . بر همین اساس ادامه این آموزش بر اساس مجازی سازی شرکت مایکروسافت یعنی ، Microsoft Hyper-v  میباشد . نصب  ایزابل بر روی بستر مجازی سازی Vmware vsphere  و همچنین سرور فیزیکی دقیقا مشابه این نوشته میباشد . ادامه این آموزش در ویدیوی مربوط به این بخش بصورت کامل وجود دارد . در صورت وجود هرگونه مشکل وایراد در نصب و راه اندازی سرور ایزابل Issabel IP PBX  با وی نت تماس بگیرید. وی نت مشاور ومجبر طرح ها و پروژه های ویپ در تبریز و شمالغرب کشور .

 

 

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

    سبد خرید