امنیت ویپ

امنیت ویپ ، حرف اول و آخر در راه اندازی و استفاده از سیسم های تلفنی تحت شبکه ویپ VOIP

در سیسم تلفنی امنیت به چه دردی میخورد ؟ در حقیقت امنیت حلقه گمشده سیستم های ویپ VOIP  می باشد .چرا حرفی از امینیت زده نمیشود ؟ حقیقت این است که اکثر مجموعه هایی که در زمینه سیستم های تلفنی تحت شبکه فعالیت دارند در زمینه امنیت این سیستم وارد نشده اند . عدم وجود دانش کافی در زمینه امنییت سیستم های تلفنی تحت شبکه ویپ VOIP  مهمترین علت این موضوع هست. چرا که ورود به بحث امنیت این سیستم ها نیازمند سال ها تجربه و دانش در رمینه چگونگی عملکرد تجهیزات فعال در شبکه های رایانه ای می باشد .این تجربه و دانش باعث می شود که بتوان یکسان سازی بهینه ای را بین انواع تجهیزات شبکه های رایانه ای و سامانه های VOIP برقرار کرد . کمبود این تجربه و دانش بهمراه عدم دسترسی به منابع مرجع در بحث امنیت سیستم های ویپ VOIP  باعث شده است مجموعه های فعال در این زمینه کمتر به این موضوع توجه کنند .

VOIP-Security-vnet-2

همین ؟ آیا فقط  نبود تجربه و دانش علت اصلی این قضیه می باشد ؟

البته که نه ، عدم تعریف  امنیت سیستم های تلفنی تحت شبکه ویپ VOIP در پروژه های این فناوری علت دوم این موضوع هست . بیشتر تمرکز مجموعه های پیمانکاری ، بر اتمام پروژه و تحویل آن است . بر همین اساس به دلیل هزینه های مالی ، زمانی و نیروی کاری ، حرفی از امنیت سیستم های  ویپ VOIP  زده نمی شود . اما دقیقا کی یاد امنیت می افتیم ؟ زمانی که سیستم های تلفنی تحت شبکه ویپ VOIP ما کلا از کار افتاد و ارتباط  درون سازمانی کاملا از بین رفت. بدیهی است  برگشت کل سیستم نیازمند روز ها کار و تلاش می باشد . البته در صورت وجود نسخه های پشتیبان از کل سیستم.

اگر امنیت سیستم های تلفنی ویپ رعایت نشود ، چه اتفاقی ممکن است بیفتد ؟

 اگر امنینت سیستم های تلفنی تحت شبکه ویپ VOIP رعایت نشود ، چند اتفاق بسیار بد ممکن است پیش بیاید . اول و مهمتر از همه ، تمامی ارتباطات درون و بیرون سازمانی از مختل خواهد شد . برای سازمان و شرکت هایی که کسب و کار خود را بر روی ارتباطات بنا کرده اند این اتفاق غیر قابل جبران خواهد بود . معمولا هیچ گونه نسخه پشتیبانی از سیستم های سیستم های تلفنی تحت شبکه ویپ VOIP  تهیه نمی گردد. حتی در صورت وجود این نسحه های پشتیبان ، بازگردانی کل سامانه ممکن است روز ها طول بکشد .

تا اینجا شاید خسارت ها قابل تحمل باشد . ولی خبر بد اینکه معمولا نفوذ به سیستم های تلفنی تحت شبکه ویپ VOIP با اینجا ختم نمی شود . با توجه به ارتباط اینترنتی خطوط تلفن ممکن است تماس های بین الملل از طریق خطوط تلفن شما منتقل شود . این کار باعث خواهد شد که هزینه های مالی جبران ناپذیری برای سازمان بوجود بیاید .

VOIP-Security-vnet

کار هنوز تمام نشده..

 فرض کنیم نفوذ به سیستم های تلفنی تحت شبکه ویپ VOIP انجام گیرد . و فرض کنیم اعمال کنترل ترافیک شبکه های رایانه ای بصورت بهینه انجام نگیرد . این نفوذ ممکن است تا قلب شبکه های کامپیوتری سازمان پیش رود . دو مورد قبلی شاید قابل جبران باشد ولی این مورد عملا هیچ گونه راه برگشتی ندارد . سرقت اطلاعات سازمانی و افشای آن هیچ گونه توجیح و جبرانی ندارد و به معنای پایان فعالیت سازمان و شرکت ها می باشد .

آنچه در این نوشته گفتیم فقط نمونه هایی بود که توجه شما به بحث امنیت شبکه جلب شود . در بدترین حالت ، امنیت شبکه را در قرارداد های کاری خود مد نطر قرار خواهد داد . ولی در هر صورت امنیت سیستم های تلفنی تحت شبکه ویپ VOIP موضوعی است که دیر یا زود با آن مواجه خواهید شد . وی نت به عنوان تخصصی ترین مرکز سیستم های تلفنی تحت شبکه ویپ VOIP در تبریز و شمالغرب کشور می باشد. وی نت آماده ارائه خدمات مشاوره و اجرای طرح های امنیت شبکه در سیسم های ویپ  VOIP  می باشد .

    سبد خرید