بستر اوپن سورس

بستر اوپن سورس در سیستم های تلفنی تحت شبکه ویپ

vnet-voip-opensource-03

کوتاه ولی جالب در مورد اوپن سورس

اصلا این اوپن سورس و یا منبع باز از کجا آمد ؟ زمانی که برنامه های منبع باز یا همان اوپن سورس نبود ، نرم افزاری های تجاری خریداری می شد. این کار دو مزیت خیلی خوب داشت:

  •  شرکت فروشنده پشتیبانی فنی آن را بر عهده داشت
  • سورس یا همان منبع نرم افزار در دسترس نبود و هیچ کسی به منبع آن برای دستکاری در آن دسترسی نداشت .

با گسترش جامعه ی طرفداران برنامه های منبع باز و آزاد ، نرم افزار های اوپن سورس کم کم وارد دنیای نرم افزار ها شدند . مهم ترین عامل محبوبیت این نرم افزار ها نبود لایسنس یا همان مجوز استفاده پولی بود .کد برنامه نویسی این برنامه ها باز و در دسترس عموم هست و براحتی میتوان آن را تغییر داد و بر اساس نیاز خود از آن استفاده کرد .بنظر که همه چیز خوب بود ولی یک مشکل بزرگ مجود داشت ، بحث پشتیبانی فنی مطرح بود . هیچ شرکتی توانایی این کار را نداشت  چراکه هر کاربری براحتی میتوانست کد منبع آن را تغییر دهد .

بر همین اساس شرکت هایی بوجود آمدند که همین نرم افزار های متن باز را بصورت تجاری بفروش میرساندند در حالیکه پشتیبانی فنی آن را بر عهده داشتند. دقت کنید فروش تجاری باز هم بدون هیچ گونه هزینه مالی بود ، هزینه اصلی و درآمد شرکت از پشتیبانی و فروش افزونه های تامین می شد . از مهمترین شرکت ها در این زمینه ، شرکت معظم رد هت  (Red Hat) میباشد .

خب ،  اوپن سورس چه ربطی به سیستم های تلفنی تحت شبکه دارد؟

سیستم های تلفنی تحت شبکه ویپ VOIP  توسط حداقل یک سرور مرکزی کنترل و مدیریت میشود .  همانند تمامی نرم افزار های تجاری – برای نمونه Cisco CUCM – این نرم افزار هم مجوز استفاده بسیار پر هزینه ای دارد . به همین دلیل کسب وکار های کوچک براحتی نمی توانند از آن استفاده کنند . پروژه الستیکس Elastix به عنوان بزرگترین و معروف ترین سرور مرکزی سیستم تلفنی تحت شبکه ویپ VOIP  مطرح شد .

الستیکس لینکوس مبتنی بر  سیستم تلفنی استریسک گسترش داده شد که براحتی تمام کسب و کار ها در هر اندازه ای میتواننستند از آناستفاده کنند. یعنی الان نمیتوانند ؟ پروژه الستیکس Elastix  توسط توسعه دهندگان آن متوقف شد و تیم توسعه دهنده آن با اندکی تغییرات ، آن را عینا به ایزابل Isabell  منتقل کردند . پروژه ایزابل Isabell  به عنوان قوی ترین و جدیدترین سرور اوپن سورس سیستم های تلفنی تحت شبکه ویپ VOIP  مطرح شده است . این سرور با بروز رسانی های مستمر در بسیاری از پروژه های سیستم های تلفنی ویپ VOIP  مورد استفاده قرار گرفته است و روز به روز هم بر این تعداد افزوده میشود .

کمی هم در مورد امکانات این سیستم تلفنی تحت شبکه ویپ VOIP

شاید برای شما هماین سوال مطرح شود ، با دانلود و نصب سیستم های تلفنی تحت شبکه ویپ اوپن سورس ، چه امکاناتی خواهیم داشت . بصورت خلاصه و کوتاه بگویم ، تمام آنچه نیاز دارید و بیشتر از آن هم در دسترستان خواهد بود.

  • ایجاد ویس میل ها و Fallow me  ، Call forward ، ..
  •  ضبط مکالمات داخلی و بیرونی
  • ارتباط با گیت وی و هدایت تماس به بیرون شبکه
  • ایجاد مرکز پیام و صف ورودی IVR
  • ارتباط خطوط SIP  مخابرات
  • کنفرانس های صوتی تصویری و داخلی موبایل

دانلود سیستم تلفنی تحت شبکه ویپ اوپن سورس ایزابل ، براحتی و بصورت لینوکس قابل بوت قابل نصب و راه اندازی است . آموزش دانلود ، ایجاد دیسک قابل بوت ، نصب و راه اندازی ایزابل بصورت تصویری در بخش وبلاگ وی نت آموزش داده شده است .

vnet-voip-opensource-01

vnet-voip-opensource-01

کمی هم در مورد هزینه های سیستم تلفنی اوپن سورس

در نهایت ، هزینه های تمام شده ی استفاده از سیستم های تلفنی تحت شبکه ویپ VOIP مبتنی بر نرم افزار های PBX اوپن سورس  بسیار کمتر از مشابه تجاری  می باشد . در این حالت فقط هزینه های سخت افزاری گیت وی ، گوشی های تلفنی تحت شبکه و .. پردخات میشود . هیچ گونه هزینه ای تحت هیچ شرایطی دریافت نخواهد شد . این هزینه ها شامل دانلود و استفاده از سیستم های تلفنی تحت شبکه ویپ VOIP  اوپن سورس دریافت می باشد . همین امر باعث استقبال بیش از پیش از سیستم های تلفنی تحت شبکه ویپ اوپن سورس شده است . اگر نوشته های این مقاله کامل نبود و سوالات شما همچنان بی جواب است ، مشکلی نیست . از طریق افزونه واتساپ وبسایت بصورت آنلاین و آنی میتوانید با وی نت ، مشاور و مجری تخصصی سیستم های تلفنی تحت شبکه ویپ VOIP  در تبریز و شمالغرب کشور ، در تماس باشید .

    سبد خرید