Blog

سخت افزار ویپ سرور

توسط سخت افزار ویپدر 27 فوریه 2018

چه تعداد تماس همزمان بر روی سرور IP PBX  می توان برقرار کرد ؟

منظور از تماس هم زمان باید دقیقا مشخص شود . بخاطر اینکه این موضوع خود به تعداد زیادی عامل جانبی مانند سخت افزار ویپ بستگی دارد. قبل از هر چیز اشاره ای داشته باشیم به پروتکل های اجرایی در IP PBX  ایزابل . در هنگام سعی و تلاش گوشی های تلفن برای ثبت بر روی خود بر روی سرور IP PBX  از پروتکل SIP و پورت 5060 استفاده میکند . این پورت در فایروال حتما به سمت سرور باز باشد . بعد از رجیستر شدن و ثبت گوشی در سرور ،داخلی ها می توانند باهم تماس بگیرند ، این تماس از طریق پروتکل RTP  و مجموعه ای پورت ها اتفاق می افتد . هر چند ارتباط بصورت PtP هست و تمام ترافیک مکالمات از سرور عبور میکند . همین موضوع باعث می شود در بحث مکالمه همزمان به شدت محدودیت داشته باشیم . بر هیمن اساس و بصورت تجربی هر سرور IP PBX  میتواند تا 500 داخلی یعنی 250 تماس همزمان را مدیریت کند .

ابر سیستم های تلفنی تحت شبکه ویپ VOIP

ابر سیستم های تلفنی تحت شبکه ویپ VOIP

عوامل ثاثیرگذار بر تعداد تماس همزمان در سرور ایزابل :

1- ضبط مکالمات : به دلیل مشغول شدن هارد دیسک سرور IP PBX  با عمل ضبط مکالمات ، تعداد تماس همزمان به شدت کمتر خواهد شد . بصورت دقیق تر نمیتوان تعداد عنوان کرد. بصورت تجربی ، در حالت ضبط تماس های داخلی ، تعداد مکالمه های همزمان تا یک سوم کاهش می یابد. دقت کنیم این عدد برای زمانی در نظر پرفته شده است که هارد دیسک مد نظر ما از نو SATA  باشد . دیسک های SSD  و یا حتی SSD m2 به مراتب کارایی و نتیجه بهتری را ارائه خواهند داد .

2-ترنسکدینگ : زمانی هست که به دلیل تعداد داخلی های زیاد و یا عدم دقت کافی مهندسین IP PBX  ، داخلی ها از کدینگ متفاوت استفاده می کنند. این حالت برای بسیاری از سرور ها که از پردازنده با هسته ی کمتر استفاده میکنند بسیار زمان بر میباشد . چرا که پردازنده مرکزی باید عمل ترجمه از کدک های مختلف به هم را انجام دهد . این ترجمه کد ها به هم و یا همان ترنسکدینگ عملی بسیاز زمانبر است و محاسبات بسیار زیادی را بر روی CPU  سرور بارگزاری میکند .

grandstream_gxe5028_ip_pbx__1_vnet

grandstream_gxe5028_ip_pbx__1_vnet

تجربی هم باشد ، بهتر است در مورد انواع مناسب سخت افزار صحبت کنیم :

سخت افزار مورد استفاده در ویپ و سرور ایزابل Issabel  هر چند بر اساس بدوجه مشخص می شود ولی میتوان در مورد انواع آن صحبت کرد . حتما و حتما از دیسک ها پر سرعت و حداقل از نوع SSD  استفاده کنیم .تا 250 الی  300 تماس همزمان را میتوان روی سرور قرار داد . دقت کنیم این اعداد بستگی یک سومی به ضبط مکالمات و ترنسکدینگ دارند .پردازنده هایی که کش L2  بیشتری دارند معمولا در سیستم های تلفنی تحت شبکه ویپ ، به عنوان سر.ر بسیار بهتر عمل میکنند .

اگر در مورد خرید و یا بروزرسانی  سخت افزار سرور ویپ VOIP سوال و یا مشکل خاصی دارید. حتما با وی نت ، مرکز تخصصی مشاوره و راه اندازی سیستم های ویپ در تبریز و شمالغرب کشور ، تماس بگیرید .با لبخند پاسخگو خواهیم بود .

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

    سبد خرید